Toll Free : (002) 124 2548

Hakkımızda

Fethiye Surf Center 1988-89 yılında Avusturya’lı bir ailenin sörflerini ailemize  bırakması ve sonrasında ağabeyimiz Şener Aykurt`un rüzgar sörfünü öğrenmesi ve bunu bizlere  (Yener, Taner, Bengül Aykurt a) öğretmesi ile başladı.Bizim için her gün sörf yapmak , rüzgar kovalamak,   yorulana kadar rüzgarla mücadele etmek, dalgalarla dans etmek  müthiş keyif vericiydi ve  hayatımıza yön veren bir spor olmuştu.

Sörf artık hayatımızın vazgeçilmezleri arasındaydı. Bu spor sayesinde başka sörf yapanlarla tanışmaya başladık ve hatta sörf yapan  yabancılardan  malzemeler satın aldık. Elimizdeki malzemelerle  etrafımızdaki arkadaşlarımıza da sörf öğretmeye başladık.  O yıllarda motorlu su sporları yapan bir okulun  sörf kısmını çalıştırmaya başlamamız ile  artık o delicesine aşık olduğumuz spor aynı zamanda işimiz olmuştu...İlerleyen yıllarda beraber çalıştığımız motorlu su sporları okulundan ayrılarak şuanda bulunduğumuz kendi yerimize taşınıp  rüzgarlı su sporları yapmaya başladık böylelikle ilk okulumuzu  açmış olduk. Yıllar geçtikçe sürekli okulumuzu ve kendimizi geliştirme çabalarımız devam etti.

Bu çabaların sonucunda  VDWS nin (Alman Sörf Federasyonu) Fethiye de düzenlediği kurs ve sınavlara katılarak  Uluslararası Sörf Eğitmenliği belgelerini almayı başardık ve  okulumuzu Uluslararası bir okul haline getirdik. Kış dönemlerinde güneydeki sıcak ülkelere giderek  dünyaca ünlü okullarda çalışmaya ve bu sayede farklı ülkeleri keşfetmeye başladık.

 

90 lı yılların sonunda  sörf yapan bir  İngiliz tanıdığımız ile yaptığımız sohbet sırasında  amerikada  başlayan kitesurf sporunu birlikte denemeye karar verdik. Bunun üzerine Peter ın yardımı ile İngiltereden getirttiğimiz ilk  kitesurfu (uçurtma sörfü ) kardeşimiz Taner denemeye başladı. Böylelikle kitesurf  ile ilk tanışmamız gerçekleşmiş oldu.

Videodan izlediğimiz görüntülerden ve rüzgar sörfünden edindiğimiz rüzgar ve deniz  bilgisi sayesinde benim  ve Peter ın yardımları ile ve birazda azimle kardeşimiz Taner  ilk metrelerini kaydetmeye başlamıştı. Fakat izleyenler bu sporun olabileceğine pek ümit vermiyorlardı o zamanlar. Çünkü bu sporu  dünyada yapan kişi çok azdı, beklide Türkiye de   hiç yoktu. Fakat Kardeşim Taner  yılmadı ilk 50m sini  gidince gözlerindeki sevinç görülmeye değerdi, "işte benim sporum bu der " gibiydi.  Haliyle hemen kite malzemesini satın aldık, ilk malzememiz  2 ipli Naish 7m. kite ve surf boardlarının bir benzeri olan  Fone tek yönlü board oldu.

İlk denemelerin çok başarılı geçmesine rağmen rüzgar üstü gidebilmeyi  Taner’in başarması  uçurtmanın çok küçük olmasından dolayı bir yaz sürdü. Taner in öğrenince öğrettiği ilk öğrenci onun ağabeyi ve yardımcısı olan ben Yener Aykurt oldu.. Aldığımız ilk malzememizin küçük bir uçurtma olduğunu tecrübe edindikten sonra daha büyük malzeme almamız gerektiğine karar verdik. Bu sırada İsviçre den bir başka kite sörfçü Haui ile tanıştık. Henüz Türkiye de  bu sporla ilgilenen  olmadığı için Haui den  aldığımız uçurtmalar ile ilk olarak  Haui nin  Fethiye ye getirdiği  İsviçreli arkadaşlarına kitesurf öğretmeye başladık.

Ve bu sayede Rüzgar Sörfünün yanında Uçurtma Sörfü bölümüde  açılmış oldu. Eğitmen olarak okulunu açmak isteyen birçok arkadaşımız ilerleyen yıllarda okulumuza geldiler ve  eğitim aldılar  ve  birçoğu farklı yerlerde okullar açtılar   ya da eğitmen olarak çalışmaktadırlar. Bu yönü ile de Fethiye  Sörf merkezi en çok eğitmen yetiştiren okul olarak bu sporun yayılmasında  öncülük yapmaktadır. İlerleyen yıllarda katamaran ve yelkenli sınıflarını da açarak farklı guruplara ve üniversitelere hizmet vermeye başladık.

Eğitmenlerimiz  bu spora ilk başlamanın ve su sporlarıyla geçen bir hayatında etkisiyle yurtta ve uluslararası yarışmalarda derece yapmış, Türkiye`nin en deneyimli eğitmenlerindendir.  

Türkiyede ki en büyük sıkıntılardan birisi halan ülkemizde bu sporları yapmak için yeterli malzemenin olmaması sebebi ile bu sporların daha yavaş bir şekilde geliştiğini düşündüğümüz için  Surf Shop açmış bulunmaktayız. Birçoğunuzun rüzgar sörfü mü uçurtma sörfü mü yoksa katamaran mı yapmak daha zevkli diye sorar gibi olduğunu duyar gibiyim… Size cevabım ;hepsinin yeri gercektende ayrı,  olacaktır.  Çok sert rüzgarlarda windsurf yapabilmek inanılmaz güzel. Arkadaşlarınızla birlikte hem sohbet edip hem denizin rüzgarın tadını çıkarmak isterseniz katamaran yapmalısınız, rüzgarın dalgaların arasından  özgürce uçmayı isterseniz kitesurf yapmalısınız.

Çok fazla adrenalin sevmiyorsanız inanın kano yada deniz bisikleti sizin  için en iyisi olabilir.  O da çok fazla ise plajda sörf cafenin içeceklerini yudumlayarak bir yandan serinleyip bir yandan film izler gibi sörfçüleri izleyebilir yada plaj ortamında internette sörfün tadını çıkarabilirsiniz.

Biz Fethiye Surf Center olarak yılların verdiği deneyim ve bilgi ile rüzgar sörfü ve uçurtma sörfü dalında Türkiye`nin de ötesinde dünyada en iyi eğitimin verildiği okullardan birisi olduğumuzu iddia ediyoruz ve deneyimlerimizi zevkle aktaracağımız sizleri, okullarımıza bekliyoruz.

Yener Aykurt
Center Manager